• priateľský a trpezlivý prístup
  • starostlivosť od prvého zúbku
  • poradenstvo v starostlivosti o mliečny chrup

Túto sekciu sme sa rozhodli pojať formou otázok s ktorými sa často stretávame u rodičov. Pokiaľ máte ďalśie otázky, radi vám ich zodpovieme pri vašej návšteve

Kedy prvýkrát prísť s dieťaťom k zubárovi?

Ideálnym momentom na prvú návštevu u zubára je vyrastený prvý mliečny zúbok. Takáto skorá návšteva je dôležitá ako pre rodičov, tak aj pre dieťa. Rodičom poskytneme užitočné rady ohľadom starostlivosti o mliečne zúbky, čo pomáha pri ich prerezávaní a ako predchádzať prípadným problémom. U detí je dôležité aby si postupne zvykali na návštevy u nás a na to, že sa im niekto pozerá na zúbky. Počas prvých návštev sa s dieťaťom na zúbky iba pozeráme a  ukazujeme si ako sa o ne starať. Zásadne zuby hneď na počiatočných stretnutiach nevrtáme. Je to dôležitý psychologický aspekt v získaní dôvery a predídení strachu z návštevy zubára. 

Je potrebné starať sa o mliečne zuby a ošetrovať na nich kazy?

"Keď sa pokazí mliečny zub, vytiahneme ho. Veď raz by aj tak vypadol a prereže sa stály zub." Toto chybné, ale zato časté tvrdenie vyplýva z nedostatočnej informovanosti rodičov v danej problematike. A preto je našou úlohou informovať rodičov o dôležitosti mliečnych zubov. Jednou z úloh mliečneho zuba je aj držať miesto pre trvalý zub. Následne "vypadnúť" v tej pravej chvíli, aby sa mohol prerezať trvalý zub. Predčasná strata dočasného zuba môže mať za následok problémy s prerezávaním zubov stálych. Vedie k nedostatku miesta a následne nutnosti riešiť takto vzniknutý problém ortodontickým strojčekom. Problémy so stesnaním a nesprávnym prerezávaním, nie sú jedinými následkami neošetrených detských zubov. Korene mliečnych zubov sú v úzkom kontakte s korunkami zubov trvalých. Neošetrený zubný kaz vedie k odumretiu zuba a k infekcii koreňov. Takáto pretrvávajúca infekcia mliečneho zuba môže následne nenávratne poškodiť trvalý zub. U detí platí dvojnásobne, že najlepšou terapiou je prevencia. 


Kedy a ako začať s čistením mliečnych zubov?

Začať s čistením zubov je potrebné akonáhle tam zuby sú, to znamená od prvého prerezaného zuba. Existujú rôzne pômocky v starostlivosti o detský chrup, no ideálnym a najjednoduchším riešením je detská zubná kefka. Je dôležité aby bola malá, hustá a dostatočne mäkká. Je vhodné ak dieťaťu vytvoríte určitý rituál spojený s čistením zubov.